Manje je više - minimalizam u arhitekturi
Raskošnost i bogatstvo ukrasa ne uklapaju se uvek dobro sa enterijerom. Ali minimalizam u arhitekturi je bezvremenski i uvek u modi. Uverite se i sami da je ponekad manje više.
Minimalistički stil snažno naglašava ulogu svetlosti u naglašavanju oblika zgrade. Zato je bela ovde osnovna boja, koja najviše reflektuje sunčeve zrake u poređenju sa drugim bojama. Pored toga, povezana je sa čistoćom i duhovnošću i stoga savršeno odgovara minimalističkoj arhitekturi.
Bela, svetla i ekonomična
Minimalizam u arhitekturi karakteriše težnja za postizanjem harmonije kroz štedljivost forme i jednostavne oblike bez nepotrebnih ukrasa. U građevinarstvu se koriste prirodni materijali i uobičajeno je zastakljivanje na velikim površinama. Projektanti se odlučuju za simetriju - prave linije i osnovne geometrijske oblike: krug, pravougaonik, kvadrat - ili namernu, dobro osmišljenu asimetriju. Takođe pridaju veliku važnost funkcionalnosti. Masa zgrade je često odraz njene funkcije, kojoj se daje prioritet.
Zgrada treba da bude istaknuta igrom svetlosti, a ne drugim bojama ili teksturama. Ako postoje dodatne boje, to su obično siva i crna. Ovo se može videti u arhitektonskim elementima kao što su okviri prozora i vrata, krov itd. Postoje zgrade koje su potpuno ili uglavnom sive ili crne, ali to je prilično retko.
Recept za minimalizam u arhitekturi
Šta treba učiniti da bi se postigao efekat minimalizma u zgradama? Pre svega, maksimalno pojednostaviti masu i formu zgrade, vodeći računa o održavanju simetrije, ravnih linija i oblika. Arhitekte u minimalističkim projektima predlažu monohromatske (bele ili sive, crne) fasade napravljene od najviše tri vrste materijala (npr. gips, čelik i drvo). Najvažniji element je igra svetlosti, tako da je važno adekvatno osvetliti objekat, koristiti zastakljivanja na velikim površinama i odbaciti sve nepotrebne dekoracije.